Ogólne zasady według skali podatkowej
To pierwszy z dwóch sposobów na rozliczenie się z fiskusem z odpłatnego wynajmu mieszkania. Liczymy go na zasadach ogólnych od dochodu. Przychód, jaki wygenerowaliśmy od najmu mieszkaniowego obniżamy o koszty jego uzyskania. W tym wypadku możemy mówić między innymi o odsetkach kredytu na zakup tej nieruchomości, amortyzację, zakup nowych mebli do mieszkania czy opłaty medialne. Pamiętajmy jednak, że każde obniżenie, a właściwie jego powód, powinny mieć uzasadnienie w fakturach. Jest to niezbędne, aby nie mieć w późniejszym czasie problemów z kontrolą. Nie zapominajmy w tym wypadku o kwocie wolnej od podatku, która obecnie dla wynajmujących mieszkania w Opolu wynosi 6600 złotych. Jednak w tym wypadku kwota nie działa osobno od przychodu z innego źródła, czyli np. z tytułu pracy.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
W tym wypadku podatek osiąga wysokość 8,5 % i jest naliczany od kwoty wypłaconej wynajmującemu. Jeśli jednak zryczałtujesz kwotę podatku, nie będziesz jej mógł obniżyć o koszty uzyskania przychodu. Warto również w umowie umieścić zapis stanowiący o tym, że to na najemcy ciąży obowiązek opłacania czynszu do spółdzielni, opłat medialnych itp. Dzięki temu przychód wyniesie tylko sam czynsz, jaki najemca płaci wynajmującemu, a co za tym idzie, kwota podatku będzie niższa.
Rynek nieruchomości w Opolu jest coraz prężniej rozwijającą się maszyną, która obejmuje nie tylko mieszkania do kupienia, tak z rynku pierwotnego, jak i z wtórnego, ale także liczne wynajmy, które stają się coraz bardziej popularnie nie tylko wśród osób w młodym wieku. Dlatego warto zapoznać się dokładnie z warunkami odprowadzania podatku od wynajmowania mieszkania, aby później nie być narażonym na wysokie koszty odsetek.