Odwieczny dylemat: kamienica czy blok mieszkalny?
Od lat o serca osób poszukujących własnego lokum w większych miastach walczą mieszkania w blokach i w kamienicach. Oba te typy mają swoich zwolenników i przeciwników, a ich wady i zalet można łatwo wypunktować:
Mieszkanie w bloku:
+ nowoczesna infrastruktura: nowy blok, osiedle, węzły komunikacyjne
+ nowoczesne, a więc bezpieczne i energooszczędne instalacje, drzwi i okna
+ znamy rozplanowanie wszystkich instalacji i nie odpowiadamy za ich stan
+ niższe ceny niż analogiczne mieszkania w kamienicach
– stosunkowo niska zabudowa o ustandaryzowanej wysokości sufitu
– nowe osiedla budowane są zwykle poza centrami miast
– w tłumie mieszkańców trudno o dobre stosunki z sąsiadami
Mieszkanie w kamienicy:
+ położenie zwykle w centrum miasta
+ większa przestrzeń — wysokie stropy, większa powierzchnia mieszkania
+ kameralne, łatwiej o dobre stosunki z sąsiedztwem
– w razie zakupu zaniedbanego mieszkania konieczność kosztownego remontu
– niewiele miejsca na parkowanie auta
– niespodzianki w postaci starych i wadliwych instalacji
Jak widzimy z tak skrótowej listy, oba te typy mieszkań mają swoje plusy i minusy: warto przed podjęciem decyzji poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie własnych potrzeb i możliwości finansowych pod kątem konkretnego rodzaju nieruchomości. Dla większej orientacji w dziedzinie cen warto sprawdzić oferty wybranego biura nieruchomości w Opolu i bezpośrednio porównać ceny interesujących nas metraży.
Na co zwracać uwagę urządzając mieszkanie w kamienicy?
Mieszkanie w kamienicy wymaga z pewnością większego zmysłu planowania i projektowania niż mieszkanie w bloku. Mamy w nim do czynienia często z zabytkowymi elementami (parkiet, piece, elementy wyposażenia po poprzednich lokatorach), które wymagają od nas podjęcia decyzji o ich usunięciu bądź twórczym wykorzystaniu. Na pewno warto rozważyć przynajmniej częściowe pozostawienie parkietów, ponieważ dawniej stosowane są zwykle dębowe i potrafią prezentować się przepięknie po ich wycyklinowaniu. Dużym wydatkiem może być remont instalacji wodnych, kanalizacyjnych i elektrycznych, o ile nie były one modernizowane w ostatnich latach. Niestety, w przypadku mieszkań w kamienicy trudnością bywa uzgodnienie z pozostałymi mieszkańcami konieczności wymiany całych pionów instalacji: czasami ich wymiana jedynie w naszym mieszkaniu przyniesie niewielkie poprawy bezpieczeństwa i komfortu, nie mówiąc już o oszczędnościach. Jeśli uporamy się z powyższym problemami lub mamy to szczęście, że kupiliśmy mieszkanie, o które już wcześniej ktoś odpowiednia zadbał, możemy skupić się na kwestiach estetycznych. To właśnie w tej dziedzinie kamienice pozwalają nam na szaleństwa, których na próżno szukać w zdecydowanej większości bloków: możemy aranżować przestrzeń w płaszczyźnie wertykalnej, korzystając z wysokich sufitów (4 m to nic nadzwyczajnego) i eksperymentować z zabudową czy antresolami. Nieco problemu możemy mieć jedynie z przemieszczaniem ścian, ponieważ w przeciwieństwie do mieszkań w blokach, w kamienicach większość ścian to ściany konstrukcyjne.