Każde miasto w Polsce musi przestrzegać ogólnych zasad planowania przestrzennego: w zasadzie wszystkie licząc się miasta na swoich stronach internetowych prezentują zasady i realizacje zagospodarowania przestrzennego. W punktu widzenia przedsiębiorcy (na przykład osoby, która zamierza poszukiwać lokalu służącego do realizacji celów przemysłowych) bądź zwykłego konsumenta, który szuka po prostu nieruchomości położonej w spokojnej lokalizacji, gospodarka przestrzenna miasta to istotne źródło wiedzy, pozwalające podjąć decyzję o inwestycji w konkretnej lokalizacji. Powinniśmy zainteresować się takimi informacjami jeszcze przed wertowaniem ofert biur nieruchomości według konkretnego zapytania, na przykład: lokale Opole— trzeba pamiętać, by zorientować się w planach miasta dla interesującej nas okolicy przed podjęciem decyzji o tym, gdzie chcemy szukać lokalu czy mieszkania.
Zasady zagospodarowania przestrzennego
Miasto, realizując gospodarkę przestrzenną, opierają się na ustawowych zobowiązaniach do:
- Wymagań ładu przestrzennego (zasady architektury i urbanistyki)
- Walorów architektonicznych i krajobrazowych
- Wymagań ochrony środowiska
- Wymagań ochrony dziedzictwa kulturowego
- Potrzeb ochrony zdrowia
- Wymagań obronności
- Zważania na prawa własności
- Potrzeb interesu publicznego
- Potrzeb infrastruktury
W praktyce więc miasto zobowiązane jest do przestrzegania dość szczegółowo określonych obowiązków, zawartych w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 roku. Praktyka pokazuje, że poszczególne samorządy mają pozostawiony margines wolności decyzji, w którym powinny uwzględniać zapotrzebowania mieszkańców czy szerzej specyfiki konkretnej okolicy.
Gdzie znaleźć informacje o planach zagospodarowania?
Podstawowym źródłem tego typu wiedzy powinny być dla nas zawsze strony internetowe konkretnego urzędu miasta. Zazwyczaj komórka, zajmująca się tego rodzaju problemami, jest określana mianem Wydziału Planowania i na stronie jej poświęconej można odnaleźć zarówno wytyczne planów zagospodarowania, jak i konkretne rozwiązania przewidziane dla poszczególnych dzielnic czy części miasta.