Wszystko potrzebuje prądu
Obecnie większość sprzętów domowych jest na prąd i bardzo trudno zmniejszyć ich użytkowanie, gdyż dla ich działania energia jest niezbędna. Warto zatem zwrócić uwagę, z czego można zrezygnować lub co pobiera energię, a nie jest wykorzystywane. Być może telewizor jest włączony, kiedy znajdujemy się w innym pomieszczeniu lub laptop jest podłączony do ładowarki, mimo że już się naładował? Z pozoru drobne zmiany, w skali roku mogą wnieść ogromne oszczędności do domowego budżetu. Inną metodą, która pozwala przyciąć koszty, jest wybór taryfy nocnej. Zazwyczaj zaczyna się ona o godzinie 22:00 – włączenie wtedy pralki czy zmywarki wygeneruje znacznie mniejsze zużycie niż w ciągu dnia.
Oszczędzanie wody nie takie trudne
W przypadku rachunków za wodę, najkorzystniej będzie zmienić dwa główne przyzwyczajenia. Pierwsze dotyczy mycia naczyń. Znacznie tańsze jest korzystanie ze zmywarki, które pobiera zdecydowanie mniej wody niż przy myciu ręcznym. Nie każdego jednak stać na zakup takiego sprzętu, dlatego myjąc naczynia w zlewie, dobrze jest napuścić wodę do jednej komory lub miski. Oszczędne będzie również korzystanie z prysznica, zamiast z wanny.
Jak oszczędzić na gazie?
Jeśli mieszkanie ogrzewane jest gazem, rachunki mogą być bardzo wysokie. W obniżeniu kosztów może pomóc ustawienie oddzielnych temperatur dziennych i nocnych. Warto również ustawić niższą temperaturę w ciągu dnia, kiedy wszyscy domownicy są w pracy. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie wyboru mieszkania, dobrze jest zdecydować się na nieruchomość, która otoczona jest ze wszystkich stron innymi mieszkaniami. Dzięki temu temperatura w mieszkaniu będzie nieco wyższa niż w przypadku pomieszczeń znajdujących się na samej górze lub na narożniku budynku.
Wybierając mieszkanie, bez względu na to, czy za pośrednictwem biura nieruchomości czy od osoby prywatnej, warto zapytać o koszty utrzymania mieszkania i poprosić o rachunki poprzednich lokatorów. Pozwoli to oszacować wydatki i podjąć decyzję dotyczącą zakupu mieszkania.