Kiedy umowa najmu może zostać podpisana?
Prawo zezwala na podpisanie tego typu umowy tylko w przypadku lokali przeznaczonych do zamieszkania. Nie mogą zatem skorzystać z niej właściciele lokali użytkowych, tak jak i właściciele firm, których działalność dotyczy wynajmu. Właściciel wynajmowanego lokalu musi więc być osobą fizyczną.
Niezbędne dokumenty
Podpisanie umowy najmu wymaga oświadczenia ze strony najemcy, dotyczącego wskazania lokalu zastępczego, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku działań egzekucyjnych. Ponadto właściciel wskazanego lokalu musi złożyć osobne oświadczenie, w którym wyraża zgodę na zamieszkanie osoby lub osób eksmitowanych. Dodatkowo oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym najemca zobowiązuje się do opuszczenia i opróżnienia mieszkania w podanym terminie. Właściciel musi w umowie wskazać czas, na jaki udostępnia lokal, jednak nie może to być więcej niż 10 lat.
Korzyści dla wynajmującego
Przy podpisaniu zwykłej umowy najmu, właściciel lokalu nie może wyrzucić nieuczciwego lokatora z dnia na dzień. Takiej osobie trzeba zapewnić lokal socjalny. W przypadku najmu okazjonalnego najemca wskazuje lokal zastępczy, dzięki czemu eksmisja przebiega sprawnie i szybko. Egzekucja może również mieć miejsce podczas okresu ochronnego, określanego w innych rodzajach umów, a więc od 1 listopada od 31 marca. Umowa najmu okazjonalnego nie chroni przed eksmisją także osób nieletnich oraz kobiet w ciąży.
Korzyści dla najemcy
Lokator również skorzysta na tego typu umowie, ponieważ właściciel nieruchomości nie może zażądać więcej, niż 6-krotności miesięcznego czynszu, czyli kwoty za wynajem, jaka widnieje na umowie w dniu jej podpisania. W przypadku zwykłej umowy, kaucja może wynosić nawet 12-krotność czynszu. Drugim plusem jest to, że właściciel może pobierać kwotę na czynsz, która jest określona w umowie, a więc podwyższenie jej jest możliwe tylko wtedy, kiedy w umowie zostanie zawarty taki warunek. Nie może on działać niezgodnie z umową.