Czy pozwolenie na zabudowę balkonu jest potrzebne?
W przypadku mieszkań w blokach i kamienicach, zgoda na oszklony balkon jest konieczna. Uzyskać ją można od zarządu spółdzielni lub w przypadku zabytkowych kamienic – od konserwatora zabytków. Niestety niektóre spółdzielnie mieszkaniowe mają w regulaminie zapis, który nie zezwala na zabudowę balkonu, w takim wypadku trzeba zrezygnować z planów. Pozwolenie uzyskać można przedstawiając gotowy projekt, który ze spółdzielni kierowany jest do urzędu gminy bądź miasta. Należy pamiętać, że wykonanie zabudowy balkonu bez pozwolenia jest zakazane i może wiązać się z karą.
Zalety i wady zabudowy balkonu
Oszklony balkon prezentuje się naprawdę wyjątkowo i spektakularnie. Jest jednocześnie dodatkową powierzchnią, którą wykorzystać można na stworzenie pięknego ogrodu zimowego. Zabudowany balkon chroni również przed wiatrem, śniegiem i deszczem, a ponadto zmniejsza straty cieplne w pomieszczeniu. Mimo tak wielu plusów, oszklony balkon ma również wady. Najważniejszą z nich jest dodatkowa powierzchnia do mycia i pielęgnacji. Utrzymanie dużych szyb w nienagannym stanie wymaga sporo czasu i pracy.
Koszt zabudowy balkonu
Ceny takiej usługi są bardzo zróżnicowane pod wieloma względami. Firmy w Opolu biorą pod uwagę przede wszystkim długość balkonu, a także rodzaj zabudowy. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie zabudowa od balustrady w górę, cena kształtuje się wtedy na około 3500 złotych. W przypadku oszklenia od podłogi do sufitu, przewidziane koszty zaczynają się od 4000 złotych wzwyż. Dużo droższym, choć najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest zabudowa bezramowa, w której wykorzystane są specjalne prowadnice. W tym wypadku koszt usługi zaczyna się już od 6000 złotych.
Projekt zabudowy balkonu powinien uwzględniać aranżację wnętrza mieszkania i być niejako jego przedłużeniem, ale również istotne jest wkomponowanie zabudowy w wygląd elewacji nieruchomości. Całość powinna przykuwać wzrok, jednak nie rzucać się nadmiernie w oczy. Przed wizytą u projektanta warto przemyśleć swoje oczekiwania dotyczące zarówno wyglądu, jak i funkcji, które zabudowa ma spełniać.