Jak znaleźć odpowiednie miejsce?
Ogród zimowy powinien być zlokalizowany z daleka od ulicy. Powstaje on zazwyczaj w celu relaksu i odpoczynku w otoczeniu pięknych roślin, dlatego hałas dochodzący z ruchliwych ulic może całkowicie zaburzyć jego pierwotne przeznaczenie. Przy wyborze miejsca należy sugerować się również orientacją względem stron świata. Powinna być ona odpowiednia dla roślin, które mają znajdować się w ogrodzie. Ogród północny stworzy lepsze warunki dla roślin cieniolubnych, natomiast południowy będzie idealny dla roślin egzotycznych.
Konstrukcja ogrodu
Ogród zimowy wymaga trwałej, sztywnej i wytrzymałej konstrukcji. Do wykonania profili używa się różnych materiałów. Jednym z najpopularniejszych jest drewno, głównie z buku, dębu i mahonia. Konstrukcja jest dość szeroka, co sprawia, że powierzchnia przeszkleń się zmniejsza. Drewno jest odpowiednio zaimpregnowane i często pokryte farbą lub bejcą. Trwałym, a jednocześnie lekkim materiałem wykorzystywanym przy budowie ogrodów zimowych jest aluminium, jednak w tym wypadku konstrukcje nie mogą być tak duże, jak te drewniane. Często wykorzystuje się też profile PVC. Ich wadą jest to, że odkształcają się pod wpływem wysokiej temperatury, jeśli więc marzysz o ciemnej konstrukcji dla ogrodu zimowego, ten rodzaj profili nie będzie odpowiedni. Znacznie rzadziej do tego rodzaju zabudowy wybiera się stal. Choć jest ona bardzo wytrzymała, konieczna jest odpowiednia konserwacja, która uchroni konstrukcję przed korozją.
Jaki rodzaj oszklenia wybrać?
W tym wypadku również należy uwzględnić przeznaczenie ogrodu i rodzaje roślin, jakie będą się w nim znajdować. Do wyboru mamy szkło hartowane, które jest bardzo bezpieczne w przypadku stłuczenia; odporne na uderzenia i zarysowania szkło mineralne, które jest najczęściej stosowane przy budowie ogrodów zimowych, a także lekkie szkło akrylowe. Należy pamiętać, że szkło musi spełniać pewne wymagania, a więc przepuszczać do wewnątrz odpowiednią ilość promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego, a także regulować poziom światła dziennego i warunków cieplnych.