Sytuacja w całej Polsce
Województwo opolskie nie jest pod tym względem wcale wyjątkiem. W całej Polsce buduje się na potęgę. Tzw. lex deweloper jeszcze bardziej przyspieszy możliwości budowy kolejnych osiedli i mieszkań. Kolejni deweloperzy stawiają swoje budynki w najlepszych częściach miast i zaczynają wołać wielkich kwot za ich zakup. Kupującym opłaca się to jednak i tak, biorąc pod uwagę rosnące ceny wynajmu oraz sprzedaży. Dlaczego tak wygląda nasza rzeczywistość?
Prosperity?
Okres, w którym tkwimy już od ponad roku, to wzmożone zainteresowanie kredytowaniem oraz większa ilość kupowanych mieszkań. Wiele osób korzysta na tego typu sytuacji i decyduje się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych. Szybkie i tanie wykończenie pozwala na relatywnie niski ich koszt, a przy tym na wynajęcie lokum po dużo wyższej cenie. Istnieje więc wielkie zainteresowanie domami i mieszkaniami, zwłaszcza w miastach wojewódzkich. Wszędzie tam, gdzie miasta są mniejsze i oparte na innym modelu działania, deweloperzy nie budują tak chętnie i często. Część osób decyduje się wykorzystać tego typu sytuację jeszcze w jeden sposób. Otóż kupują mieszkanie i sprzedają je jeszcze zanim zostanie wyremontowane. Dzięki temu otrzymują nawet do kilkudziesięciu tysięcy czystego zysku i nie muszą przy tym się zbyt wiele narobić.
Co z przyszłością?
Nikt nie jest obecnie w stanie przewidzieć jak wyglądać będzie przyszłość mieszkań deweloperskich oraz z rynku wtórnego w Opolu i w całej Polsce, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że każde zapotrzebowanie w pewnym momencie spada, a tendencja zaczyna się odwracać. Dlatego warto nie zwlekać ze sprzedażą i wykorzystywać okazję lub zabezpieczyć się na przyszłość i wstrzymać z kupnem, gdy mieszkania zaczną być tańsze. Choć przez kilka następnych lat nie przewiduje się takich działań.