Określenie grupy docelowej
Nieruchomość powinna być ściśle dopasowana do tego, komu ma być sprzedana lub wynajęta. To kluczowe kryterium, które będzie warunkowało nie tylko rodzaj nieruchomości, ale również jej standard. Zakupienie mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych, które wyposaży się w drogie i luksusowe sprzęty zwyczajnie mija się z celem. Warto zatem zdecydować, czy nieruchomość będzie przeznaczona dla klasy średniej, a więc kwota wynajmu bądź sprzedaży będzie adekwatna do tej części rynku nieruchomości. Czy też grupą docelową jest klasa wyższa, której potrzebom odpowiada wyłącznie wysoki standard.
Miejscowość inwestycji
Kupno mieszkań ma bardzo ważną zaletę – w każdym mieście znajdą się chętni, pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowane i zadbane. Apartamenty to nieruchomości, które zbycie mają przede wszystkim w większych miastach. Ich lokalizacja to zazwyczaj centrum, w pobliżu biurowców i korporacji. Zakupienie penthouse’u w mieście, które ma 40 tysięcy mieszkańców może okazać się błędnym rozwiązaniem, ponieważ trudno będzie znaleźć zainteresowanych na tak drogą nieruchomość. Dlatego biura nieruchomości zalecają, by inwestować w apartamenty w największych miastach w Polsce, a w mniejszych skupić się na mieszkaniach pod wynajem.
Apartament a mieszkanie – różnice
Niestety w wielu ogłoszeniach nieruchomości obie nazwy stosuje się zamiennie, szczególnie w przypadku mieszkań. Aby podnieść ich standard i wzbudzić zainteresowanie potencjalnych kupców umieszcza się słowo „apartament”, choć jest ono zupełnie nieadekwatne do rodzaju oferowanego mieszkania. Opolskie biura nieruchomości przestrzegają przed takimi rozwiązaniami. Warto wiedzieć, jakie cechy powinien mieć apartament, by móc uniknąć tego błędu. Wysoki standard wykończenia, mebli i sprzętów to podstawa. Kolejna cechą jest przestronny układ, duży metraż – 100 metrów kwadratowych to minimum. Apartament powinien posiadać również duży taras lub loggie, więcej niż jedną łazienkę, garderobę, garaż lub parking.